Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
VDT také na facebooku:
Banner
Odběr novinek e-mailem:
English (United Kingdom)Čeština (Česká republika)
Home ARCHIVE SILK WAY RALLY World Dakar Tour zavítala do České republiky
There are no translations available.


Vůbec poprvé v historii vážila generalita ASO cestu do Prahy, aby zařadila Česku republiku na seznam zemí, v nichž probíhá promotion k novému ročníku legendárního Dakaru. Pražská prezentace, která se konala 13. 5. 2010 v konferenčním sále hotelu Grand Majestic Plaza, se nakonec obešla bez obou hlavních aktérů dakarského maratónu, když Etienne Lavigne i Davide Castera museli zůstat v Barceloně poté, co kvůli prachu z islandské sopky nemohlo vzlétnout jejich letadlo do Prahy.

Jejich úlohu tak zastoupil emisar ASO pro střední Evropu, maďarský jezdec, promotér a podnikatel Balasz Szalay, který představil hlavní body nového ročníku.

„70% trasy je zcela nová,“ uvedl hned na úvod a podotkl, že speciální zkoušky budou měřit okolo 4350 km, což není rekordní hodnota, ale má být vyvážena jednak atraktivitou míst, kudy se bude projíždět, a jednak jejich velkou variabilitou a náročností. Na malém prostoru bude možno poznat spoustu druhů povrchů a komplexní závodníci budou mít navrch. K tomu se přidá i navigační náročnost, když pořadatelské GPS systémy zaznamenají waypointy nikoli v okruhu 3 km, ale jen 400 metrů, byť s dvojnásobným radiusem validace.

Novinkou je úsek mezi Cordobou a pouští Atacama, jdoucí až k hranicím s Bolivií. „Tyto úseky budou velmi technické a také dost úzké,“ podotkl Szalay. Do Chile se závodníci dostanou v etapě do Calamy, kdy překročí Andy přes dvojici horských průsmyků ve výšce nad 4800 metrů. Od té chvíle zůstane na osm etap určujícím povrchem písek a duny, ať už půjde o šest speciálek v legendární poušti Atacama nebo o dvojici drakonických dunovišť po návratu do Argentiny přes Paso San Francisco, v bílých píscích u Fiambaly nebo těch šedých u San Rafael. Volný den bude v nejsevernějším místě rallye, v Arice na peruánských hranicích.

Na pražské prezentaci chyběli nejen oba ředitelé soutěže, ale také někdo, kdo všechny akce spojené s kontaktem s novináři v posledních letech za ASO zajišťoval. Šéfka tiskového odboru dakarské rallye Emilie Poucan, kterou jsme všichni znali a s níž jsme všichni v dobrém vycházeli při čemkoli, co souviselo s novinářskou prací na Dakaru, byla bohužel jednou z obětí úterního leteckého neštěstí libyjského airbusu poblíž letiště v Tripolisu. Emilie byla na cestě z dovolené v Jihoafrické republice domů a Tripolis měl být pouze přestupním stanovištěm. Emilie nám všem bude chybět, opustila všechny dakaráky v den svých 32. narozenin, když se její přátelé už chystali na její narozeninovou oslavu, kterou měla po příletu stihnout…