Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
VDT také na facebooku:
Banner
Odběr novinek e-mailem:
English (United Kingdom)Čeština (Česká republika)
Home ARCHIVE SILK WAY RALLY Konec dobrý, všechno dobré.
There are no translations available.

 


Osmá etapa druhého ročníku Silk Way Rally zavedla startovní pole z Maykopu do Soči. Motory nakonec definitivně ztuchly ve městě Krasnaya Polyana, epicentru Zimních olympijských her 2014. Po dvěstětřiceti kilometrech spojovací etapy čekalo na závodní posádky závěrečných šestnáct ostrých kilometrů zakončených stodevětadvaceti kilometrovým přejezdem do parc fermé.

S určitostí lze tvrdit, že nikdo nechce skončit v poslední etapě. Jakkoliv bylo závěrečných šestnáct kilometrů těžkých, tak se jednalo pořád "jen" o šestnáct kilometrů, což je v porovnání s celkovými 4711 kilometry rallye, ze kterých představovalo 2014 km rychlostní zkoušky, poměrně malá vzdálenost. Pořadatelé na závěr nabídli atraktivní podívanou, na které nechybělo neuvěřitelných 14 brodů!

Posádka Vinland Dakar Teamu Petr Mikula a Ivan Novák chtěla po náročném průběhu předchozích etap dojet do cíle, což se nakonec s pikantní zápletkou podařilo. Takové štěstí bohužel neměl Ukrajinec Novitsky, pro kterého rallye skončila právě v samém závěru rallye. Šestadvacáté místo v etapě nebylo vzhledem k malým rozestupům vůbec důležité, celkovou sedmnáctou příčku však lze vzhledem k sérii technických problémů považovat za úspěch.

Technické problémy české Toyoty z předchozích etap vygradovaly čtyřicet metrů před cílem. Po průjezdu posledním brodem se ze zadní části Toyoty ozval hrozivý zvuk. Rychlá obhlídka přinesla poznání, že se rozletěl zadní diferenciál. "Zadek byl pryč, ale auto bylo schopno jízdy a tak jsme pokračovali na předek," popisuje krizovou situaci Petr Mikula. "Nevěděli jsme jako dlouho auto vydrží, tak jsme jeli nejdříve 20 km/h, ale při vědomí že nás čeká ještě stotřicet kilometrů jsme postupně zrychlovali. Připadal jsem si jako když jedu vlakem a to po hodně hrbolatých kolejích." Nakonec se dobrá věc podařila a Mikula s Novákem dovezli pochroumanou Toyotu do parc fermé.

"Máme radost, že se nám podařilo dojet až do cíle," potvrzoval Petr Mikula během spojovací etapy do Krasnej Polyany, kde se uskutečnil závěrečný slavnostní ceremoniál. "Silk Way jsme pojali jako přípravu na slavnou dakarskou rallye a v tomto ohledu jsme více než spokojení. Sice jsme se potýkali s technickými problémy, nicméně s tím jsme tak trochu počítali. Nedokáži si představit lepší způsob, jak otestovat nové auto, které připravujeme na Dakar."

V cíli se radoval i navigátor Ivan Novák: "Jet Silk Way bylo skvělé a jsem rád, že jsme to jako tým zvládli. Obstáli jsme i navigačně, což považuji rovněž za důležité. Několikrát jsme museli sáhnout hodně hluboko do rezervoáru svých sil, ale dokud auto jede, tak je kde brát."

Závodní posádka se v neděli vrací domů, aby se hned v pondělí mohla zapojit do pracovního procesu a mohla pokračovat v přípravách na slavný Dakar.


foto: Jaroslav Jindra